Plutea in aer, poate nu atat calificarea Frantei, cat plecarea Argentinei, finalista editiei trecute, care urmeaza cu coada intre picioare o alta dezamagire, chiar castigatoarea din 2014, Germania, dupa ce elevii lui Didier Deschamps au batut cu 4-3 (1-1), un meci dominat tactic de banca tehnica a invingatorilor.

Altfel, pentru price spectator neimplicat sentimental fata de vreuna dintre formatii, a fost superb, cu rasturnari de scor si tot ce trebuie, dar mai ales, pentru oricine se uita cu atentie la un asemenea joc serios, a fost victoria inteligentei superioare.

Cat priveste rasturnarile de scor, se vede clar din marcatori si minutele in care s-a inscris: Griezmann (13, din penalty), Pavard (57) Mbappe (64, 68), respectiv Di Maria (41), Mercado (48), Aguero (90+3).

Dar frumusetea golurilor a fost, de departe, de partea francezilor: la primul, cel din penalty inscris de Griezmann, Mbappe (omul meciului, ales de departe, fara discutie si de internauti, la doar 19 ani o supervedeta adevarata) a facut o cursa de 50 m, cu accelerare continua, gen Usain Bolt, apoi sut de la 20 m fundasul dreapta, un “siret” plin perfect, pe respingere, Mbappe, primul din careu, cu dribling scurt, al doilea dupa 3 pase – Umtiti din propriul careu, deviere Griezmann, lat pe pozitie viitoare Giroud, apoi, la cel mai tanar marcator francez dintotdeauna!

Nici golurile argentiniene nu au fost mai prejos (sut de la 20 m, direct in vinclu, Di Maria, deviere Mercado la sut din intoarcere al lui Messi, Aguero, la o centrare a lui Messi, cu efect invers!

Insa, desi scorul a fost incredibil, dar si foarte strans, diferenta a fost mare din modul in care echipele au fost alcatuite si pregatite de Deschamps, fost international, si Sampaoli, singurul selectioner de la CM care nu a trecut de nivelul juniori. Cum ar veni, abia a absolvit gimnaziul.

Iar asta s-a vazut imediat. In timp ce Franta a inceput mizand pe calitatea exceptionala a lui Mbappe, viteza, aruncand baloane pe el fara multe pregatiri, apoi, din combinatii de 3-4 pase din care se gaseau toti cu ochii inchisi, Argentina a intrat in teren fara varf de atac (la meci eliminatoriu, dar si cu Aguero si Higuain pe banca!), cu Messi plasat la 40-50 m de careul advers, usor de blocat, si, bomboana pe coliva, cu schimbare dupa pauza, la 1-1, de fundas central.

O bascalie de antrenor, cu o tinuta de peste de cartier rau famat, o ratare care se datoreaza exact acestei alegeri dubioase!

Acum, sa ne uitam la meciul de la 21,00, din care se va alege adversara Frantei in sferturi, Uruguay-Portugalia, dar pana atunci, sa nu uit, iata si optimile de duminica:
17,00 Spania – Rusia, la Moscova (stadionul Lujniki, TVR 1, TVR HD)
21,00 Croatia – Danemarca, la Nijnii Novgorod (TVR 1, TVR HD)