Zi excelenta pentru fetele noastre la Wimbledon, luni, la debutul celui de-al treilea turneu de Mare Slem al anului, cel mai frumos, oricum ai lua-o, dintre toate: dupa ce Simona Halep a castigat clar, cu 6-4, 6-1, meciul cu neozeelandeza Marina Erakovic, spre seara Ana Bogdan a furnizat o frumoasa surpriza, eliminand-o pe chinezoaica Ying-Ying Duan, cu 6-4, 6-2, in 66 de minute, iar Irina Begu a dispus cu 6-4, 6-2 de britanica Naomi Broady.

Culmea este ca romancele parca s-au vorbit, uitati-va la scoruri. Dar si la durata meciurilor, Simona si Irina stand in teren fix cate 75 de minute, cu diferenta ca nr. 2 mondial a jucat un ghem mai putin, iar debutanta Ana Bogdan, cu 9 minute mai putin decat amandoua!

Orice s-ar spune, victoria cea mai interesanta este a jucatoarei din Sinaia Ana Bogdan, care nu numai ca reusit sa castige la prima ei prezenta pe tabloul principal la Wimbledon, dar a facut-o si in fata unei jucatoare cu peste 50 de locuri mai bine clasata decat ea (115, Ana, 62 Duan), cu 17 cm mai intalta si mai masiva cu 15 kg, diferente care, pe iarba, se cam simt.

In plus, Ana Bogdan, care a invins-o pe chinezoaica exact in ziua in care implinea 28 de ani, dar a incasat aproape 3 sferturi din banii pe care ii stransese pana acum din premiile castigate in concursurile de simplu (96.065 dolari pana acum, 57.000 de lire sterline doar in aceasta zi mare pentru ea, in care isi egaleaza si cea mai buna performanta din cariera, cea de la US Open 2016.

In turul secund, Ana Bogdan va avea o adversara dificila, pe frantuzoaica favorita 21 Caroline Garcia, care a avut, si ea, un meci usor, 6-1, 6-1, cu Jana Cepelova (Slovacia).

Irina Begu s-a impus imbucurator de clar, si spun asta dupa problemele de sanatate pe care le-a avut in aceasta jumatate de an, in fata britanicei Naomi Broady. Oricum, Irina, fosta racheta nr. 2 in Romania, a dat semne clare ca si-a revenit in forma, emana incredere. Iar acest lucru s-ar putea sa fi venit in momentul cel mai potrivit, la un asemenea turneu.

Marti, celelalte doua romance de pe tabloul principal intra in foc: Sorana Cirstea impotriva olandezei Kiki Bertens (favorita 23) si Monica Niculescu, pentru meciul cu Magdalena Rybarikova.