* Incep acest mic grupaj cu si despre ciclism cu o cursa si o informatie care ne intereseaza direct: Turul Serbiei, in care romanul Daniel Crista a fost desemnat cel mai bun catarator, fiind primul in acest clasament, cu 6 puncte, si cu o vizita anuntata a presedintelui Uniunii cicliste internationale, Brian Cookson, la Bucuresti.

Nu stim programul oficialului, dar stim ca FRC-Novak are la UCI (oficial, scrisa in documentele federale) o datorie de 4.000 de euro pentru o bicicleta neachitata si cotizatia neplatita de vreo 5 ani. O fi venit dupa datorii sau poate ne intinde o mana la mana noastra intinsa si ne iarta? Veti afla, este si o conferinta de presa luni la ora 18,00, la sediul MTS. Daca se va tine.

* Eu ma ocup aici de ciclism, totusi, si incerc sa scriu, de cate ori am prilejul, despre ciclistii romani. Din pacate, nu sunt vesti prea des, iar acum, cand avem si noi un rezultat meritoriu in Turul Serbiei, oricum de remarcat, de la fata locului, de pe pagina FB a Tusnad DRAG Cycling Team, care apartine presedintelui FRC, se spune, oricum cu o intarziere de o zi, ce fac argentinienii si alte nationalitati luati in leasing prin Harghita.

Ei bine, aflati ca romanul Daniel Cirstea (il zariti in fotografia de grup al tricourilor distinctive), care activeaza la echipa Christina Jewelry-Kuma, a reusit sa castige Marele Premiu al Muntilor in Turul Serbiei, ocupand primul loc, cu 6 puncte, fiind urmat de sarbul Marko Danilovic si de slovenul Tim Roskar, ambii cu cate 5 puncte.

In clasamentul general, Crista a ocupat un onorabil, de asemenea, loc 13, la doar 33″ de castigatorul editiei 2017, grecul Haralambos Kastrantas, urmat de italianul Luca Chirico. Pe ambii, de altfel, ii cunoastem de la Turul Bihorului, unde s-au aflat, de asemenea, printre protagonisti. De altfel, Turul Bihorului, aflat abia la a doua editie, nu este departe ca valoare de acest Tur al Serbiei.

In fine, ultima etapa, a 3-a, de duminica, a fost castigata de turcul Ahmed Orken, cronometrat pe 159 km in 3h12’42”, urmat de Kastrantas si de belarusul Leonid Krasnov (Tusnad CT), in acelasi timp. Cel mai bine clasat la general de la Tusnad a fost argentinianul Ruben Ramos, pe 6, la 9 secunde.

* S-a incheiat si Turul ciclist al Sloveniei vecine, cu un pluton de o calitate infinit mai puternic decat in Serbia, dovada ca victoria finala a fost adjudecata de polonezul Rafal Majka (Bora), in timp ce ultima etapa, Rogaska Slatina – Novo Mesto (160), a fost castigata de irlandezul Sam Bennett (Bora), in 3h41’48”.

Ei, si aici e aici, locul secund a fost ocupat in etapa finala de marele sprinter britanic Mark Cavendish (Dimension Data), in acelasi timp cu invingatorul. Ei bine, Cavendish apare aici dupa o lunga indisponibilitate, din cauza unei afectiuni parsive, a incercat chiar sa castige, a atacat cu vreo 200 m inainte de final, dar a fost depasit clar de Bennett. Asadar, inca nu este in forma maxima, iar intrebarea este daca pana la Turul Frantei are sperante. Sa vedem, eu unul nu prea cred…