Bucuria zilei acestea, a 11-a a, Turneului de la Roland Garros, ne-a fost adusa de Simona Halep in toata splendoarea ei, dupa ce am trecut prin toate starile sufletesti, iar pasul in semifinale, dupa 3-6, 7-6 (8/6), 6-0 in fata ucrainencei Elina Svitolina, in cel mai bun tenis al ei din cariera, ne face sa visam frumos.

Dar inainte de toate, trebuie spus ca am trait cele mai intense 2 ore din ultimii ani, intr-un meci in care am disperat, la 5-0 si 6-3 pentru Svitolina in primul set, apoi ne-au trecut toate apele in setul secund, in care ucraineanca a avut din nou 5-1, am stat cu sufletul la gura pana la 5-5, dar de fiecare data in ghemuri dure, toate in egalitati.

S-a facut 6-5 pentru Simona Halep, daca va puteti imagina pentru prima oara la conducere in acest meci incredibil, la acest scor constanteanca a avut 40-0 pe serviciul adversarei, care a egalat, dar nu inainte sa mai anuleze un avantaj!

A urmat tie-break-ul unde ce ne mai lipsea? Fix o minge de meci pentru Svitolina, la 6-5, anulata de Simona, dupa care la prima minge de set din acest tie-break a castigat cu o minge care a lovit puternic banda si… s-a indurat sa treaca!

Intotdeauna m-am gandit cum fac scenaristii americani de imagineaza asemenea povesti cu rasturnari (ba chiar exista o pelicula cu genericul pe o faza similara, cu o minge de tenis parca suspendata cateva clipe pe banda, dupa care cade la adversar), ii admir pentru incredibila ingeniozitate, dar cred ca acest meci ar putea sa le fie model!

Si a fost setul decisiv, pe care, vazandu-l, parca vedeam un pitbull (Simona Halep) infipt la beregata celui atacat (Svitolina), care insa se zbate din greu sa scape (primele 4 ghemuri m-am gandit tot timpul ca ar putea scapa din stransoare), fara nicio sansa. Iar punctul final, acordul de orga, a fost ultima minge: un As trimis fix in “la paianjenul” terenului de serviciu advers!

Simona Halep, au spus-o toti, a spus-o si ea, a facut un turneu exceptional, iar pana acum cel mai bun tenis al ei a fost etalat, dupa propria declaratie, in optimi, cu Suarez-Navarro, dar pentru ca in sport pe langa frumusetea gestului conteaza si rezultatul si modul in care l-ai obtinut, acesta, cu Svitolina, cred ca a fost cel mai bun joc al romancei la Paris.

Pentru ca, fiind la Paris, sa nu uitam butada lui Montherland, si sa vedem pe cine a invins Simona Halep. Pe cea mai buna jucatoare a anului, locul 1 in clasamentul pe 2017, acel Road to Singapore, cu 35 de victorii din 41 de meciuri disputate pana la acest sfert de finala parizian, cu 4 turnee castigate anul acesta!

O jucatoare care nu poate fi indoita decat in lupta dreapta, pe viata si pe moarte. A dovedit-o la Roma, unde, la vederea accidentarii Simonei in finala, nu a avut nici cea mai mica tresarire sau ezitarea aceea pe care o denumim sindromul Stockholm, adica un fel de retinere din compasiune pentru adversarul aflat in dificultate, a jucat pana la capat, fara nicio mila, castigand. Iar romanca si-a luat o revansa mai dulce decat orice acum, in momentul cel mai tare al sezonului pentru cele doua!

A, sa nu uit: Elina Svitolina are, la 22 de ani, exact varsta Simonei Halep la singura finala de Mare Slem in care s-a calificat pana acum romanca, adica se afla si din acest punct de vedere, in varful carierei!

Nu-mi ramane decat sa-i multumesc, si eu, de aici, de dupa colt, Simonei Halep si sa-i urez succes in semifinala cu Karolinei Pliskova, invingatoare cu 7-6 (7/3), 6-4 in fata unei alte Caroline, Garcia. Va fi cel mai tare meci posibil de semifinale la Roland Garros, locul 2, cehoaica, in fata locului 3! Aveti incredere!

* Irina Begu si Saisai Zheng si-au incheiat frumoasa aventura la Roland Garros, oprindu-se in sferturile de finala ale probei de dublu, dupa ce au fost invinse de perechea australiana Ashleigh Barty/Casey Dellacqua, cu 6-3, 6-4, meci amanat din cauza vremii de marti. Oricum, Irina a facut un turneu excelent, cu o partenera de conjunctura. Poate este inceputul unei frumoase prietenii…