Iata ca in cele din urma avem 3 jucatoare in turul secund la Turneul lui Ion Tiriac de la Madrid, dupa ce duminica Simona Halep si Sorana Cirstea s-au alaturat Irinei Begu, calificata inca de sambata, un tir grupat care ne da si ocazia unei statistici mai aparte: noi am avut pe tabloul principal 4 fete, rusoaicele, cele mai multe, 6, iar acum ele au ramas doar cu 2, Sarapova si Kuznetova.

Simona Halep nu a dat o secunda vreun semn de slabiciune, invingand-o cu 6-1, 6-2 pe Kristyna Pliskova, geamana favoritei 2 a turneului din Madrid fiind coplesita de acuratetea combinatiilor tactice si de siguranta executiilor. Doar 57 de minute a durat acest meci dintre detinatoarea trofeului si favorita nr. 3 si cehoaica, Simona urmand sa joace in turul secund cu italianca Roberta Vinci, care a facut o partida ciudata cu Kasatkina in primul tur, judecand dupa scor: 6-1, 1-6, 6-1!

Altfel spus, inconstanta, dar intr-o asemenea competitie niciodata sa nu iei lucrurile usor, iar pronosticurile sunt hazardate. Iata, ieri va dadeam previziunile site-ului WTA pentru sferturile de finala ale Turneului Premier Mandatory, de aproape 6 milioane de euro, adica o competitie cu lume buna cat cuprinde, de unde ar veni concluzia ca si lucrurile sunt asezate.

Da’ de unde, iata Simona Halep nu mai are cum sa se intalneasca in sferturi cu Johanna Konta, pentru ca a fost eliminata inca din primul tur de Laura Siegemund, iar un alt sfert, Keys – Cibulkova a iesit din calcule, intrucat Keys a pierdut in fata niponei Misaki Doi.

Iata, nici sfertul Karolina Pliskova-Garbine Muguruza nu mai este posibil, Muguruza fiind eliminata din plecare de Timea Bacsinszky. Adica, de trei din patru calcule ale hartiei s-a ales praful din start. Altfel spus, atentie maxima la fiecare joc, la o asemenea miza orice gest poate duce intr-o directie sau alta.

Intr-un meci de final de zi (mutat de pe terenul, ‘pista’ cum spun spaniolii, 4 pe 5, din cauza disputelor foarte lungi, Sorana Cirstea ne-a trecut prin toate starile, pana s-a impus in cele din urma, cu 6-1, 3-6, 7-6 (7/5), in fata rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, cu 48 de locuri mai bine clasata decat ea in WTA (64 romanca, 16 rusoaica), dar si castigatoare recenta la Rabat.

Asa ca se poate spune ca Sorana si-a meritat din plin wild-cardul, care ii aduce puncte (deocamdata 65, multe inainte, poate intra in primele 50), onorand invitatia dupa ce a furnizat o partida excelenta, chiar daca ne-am chinuit pana la ultima minge.

Judecati si dvs ultimul set: 4-0 Sorana, minge de 5-1, doua mingi de 5-2, apoi egal la 6, tie-break, in decisiv, cum e mai ‘bine’, in cele din urma 7-5 in tie-break, dupa aproape 3 ore de tensiune. Ca si cum nu ne ajunsese prin cate ape trecusem la meciul pe care il voi descrie mai jos.

Din pacate, mare pacat, intr-adevar, prima romanca intrata in lupta duminica, Monica Niculescu, a fost eliminata de fosta nr. 1, daneza Caroline Wozniacki, dar dupa un meci de tinut minte, chiar pentru o consemnare intre cele mai lungi din circuit, 3 ore si 27 de minute, scorul fiind 7-5, 6-7, 6-4. Probabil acest apasator palmares direct (8-0 pentru Wozniacki acum) sa fi apasat greu chiar pe final. Oricum, Monica a fost brava, si-a aparat ca o luptatoare adevarata sansele.

Pentru ca vorbeam de surprize, un astfel de rezultat trebuie considerata si eliminarea cuplului castigator anul trecut al Masters-ului 1000 din capitala Spaniei, Jean-Julien Rojer/Horia Tecau, pe care perechea Nick Kyorgios/Jack Sock a batut-o cu 6-4, 7-6 (8/6). In turneul masculin, il mai avem, tot la dublu, pe Florin Mergea, precum si pe Marius Copil, la simplu, care joaca maine in primul meci al zilei cu un reprezentant al gazdelor Guillermo Garcia Lopez.

* Daca mai aveti vreo curiozitate, mie mi s-a cam taiat (am vazut ca acasa te ajuta si zidurile, si arbitrii, un pic, hai si cronometrorii, dar si delegatii federatiei europene e cam tare, veti vedea probabil despre ce este vorba), in finala Ligii campionilor la handbal feminin de la Budapesta, echipa maghiara Gyor a castigat a treia oara trofeul, invingand dupa prelungiri, cu 31-30 (15-12, 26-26) pe Vardar Skopje.

Ca sa va spun pe scurt patania de pomina: antrenorul Vardarului avea echipa in atac, deci putea cere time-out (mai era un minut si jumatate), se indreapta spre masa juriului, cu acel carton verde cu T pe el sub brat, iar delegata EHF i-l ia de acolo si il arunca pe masa, pentru ca, daca marcheaza echipa lui, sa poata avea timp gazdele de un atac, sa egaleze sau sa inscrie golul victoriei. Pur si simplu!

Antrenorul, un rus, a ramas fara glas, nici nu stiu ce indicatii a mai putut da, cert este ca echipa lui a pierdut mingea, maghiarele au pierdut-o la randul lor, atac din nou Vardar, fault in ultimele 30 de secunde, care, dupa noul regulament inseamna 7 m, se da 9 metri, cronometrul nu se opreste, ca nu au cerut arbitrele… asa ca urmeaza prelungiri! A, sa nu uit, ca si anii trecuti, si anul acesta, evident, anul viitor si cati vor mai veni Final4 al Ligii campionilor va fi gazduit tot de Budapesta. Sa fie primit!

*In preliminariile CE de handbal masculin, la Kragujevac, Serbia-Romania 27-22. Si lampa singuraaaa s-a stins, vorba cantecului, inganat prima oara la Baia Mare, va amintiti…