Din nefericire, ca si sferturile Ligii campionilor, si cele ale Europa League au debutat joi cu incidente. De data aceasta nu a mai fost vorba de unul-doi descreierati care se joaca de-a facatorii de bombe, ci de o intreaga galerie alcatuita din musulmani, din turci, mai precis, care au atacat suporterii Olimpique Lyon, la meciul cu Besiktas.

Ingeniosi, francezii au gasit formula cea mai buna sa scape de asaltul turcilor, care le aruncau cu petarde in cap din varful tribunei, invadand terenul de joc, cu un sfert de ora inainte de debutul meciului, adica dupa ce jucatorii terminasera incalzirea si se dusesera la vestiare, pentru a reveni la debutul ceremonialului de debut al partidei, care a inceput, din aceasta cauza, cu 45 minute intarziere.

Nu tin, evident, cu niciuna dintre echipe, nici cu OL, nici cu Besiktas, dar rezultatul, adica victoria francezilor, cu 2-1 (turcii au deschis scorul, printr-un gol marcat in minutul 15 de Babel, dar gazdele au intors pe final rezultatul, marcand prin Toliso si Morel, in minutele 83 si 84) acesta trebuie sa fie cel pentru ambele manse.

Da, pentru ca sper din tot sufletul ca UEFA sa incheie aici aceasta aventura a otomanilor, eliminandu-i din competitie. Nu-i drept pentru jucatori, as putea admite si asta, dar daca nu s-ar decide astfel toti bezmeticii vor crede ca punand astfel de presiune pe adversari aduc rezultate mai bune pentru echipele lor.

Si asa au inceput si englezii, uitatii hooligans, sa-si faca de cap, la Madrid, miercuri seara, fanii lui Leicester facand din nou nenorociri, ca acum vreo 2-3 decenii. Daca incep iar luptele intre galerii, plus cate un nenorocit cu bombardeaua, se termina totul! Asadar, ne-a parut bine, dar astamparati-va compatriotii domnilor de la Istanbul si, mai ales, Ankara, capitala, care si-au facut o viata frumoasa in Europa si acum dau cu piciorul la tot, la indemnurile unor inconstienti de politicieni sau ce le-o trece lor prin cap.

Celelalte meciuri, cum spuneam, au fost la fel de echilibrate, cu o egalitate in meciul care ne-a interesat cel mai mult, dat fiind ca am avut singurii romani prezenti in aceasta faza a competitiilor continentale, pe Stanciu (titular, schimbat) si Chipciu (rezerva, dar introdus in teren in repriza a doua) la Anderlecht, care a terminat la egalitate, 1-1 (0-1) cu Manchester United.

In ce-i priveste pe romani, sincer sa fiu nu cei doi m-au impresionat, ci o veche cunostinta, care mi-a fost, involuntar, un fel de corespondent, pe Facebook, Robert Adam, din cate am inteles diplomat la MAE roman aflat in post, care a trimis si fotografii (inclusiv cea de mai sus). Pe Robert l-am cunoscut acum 25 de ani, el fiind, la 15 ani, cel mai tanar jurnalist acreditat la un turneu ATP, la Open-ul Romaniei, din 1993, de la Bucuresti.

Eram seful media atunci cand turneul a fost organizat de Sever Muresan, a venit cu el un bun si regretat prieten, Uti Sciglie, era seful bazei Progresul, si i-am dat pass-partout-ul. Ma bucur ca a ramas un iubitor de sport, iata.

Ma rog, iertati divagatia. Meciul a fost dominat in prima repriza de echipa lui Mourinho (culmea, MU mi-a amintit de tiki-taka, posesie cat cuprinde, parca ‘Special One’ ar fi invatat de la Guardiola!), marcand prin armeanul Mhitarian (min. 37), dar gazdele au egalat pe final, im minutul 86, prin Dendoncker.

In rest, Ajax Amsterdam a invins cu 2-0 (1-0) pe Schalke 04, golurile fiind inscrise de Klaasen, primul, in minutul 23, din penalty, al doilea in 52, iar Celta Vigo a dispus cu doar 3-2 (3-1) de Genk, dovada ca belgienii care au trecut de Astra si stau in coasta Anderlecht-ului in campionat, sunt revelatia sezonului. Aici au marcat Sisto (15), Aspas (18), Guideti (38), respectiv Boetius (10) si Buffel.

Returul, cum stiti, pe 20 aprilie, joia viitoare, cand vom putea avea semifinaliste surpriza. Cum ar fi aceasta Genk, ce ziceti?