Asa cum se stia inca de saptamana trecuta, Anglia si-a adjudecat pentru a doua oara consecutiv Turneul celor 6 natiuni la rugby, dar nu a mai reusit, ca anul trecut, Marele Slem, pierzand sambata la Dublin, in fata ambitiosilor irlandezi, care au invins cu 13-9 (10-3), un succes care lasa loc la asteptari interesante pentru editia din 2018.

Iata, am scris 2018 si mi-am dat seama ca nu mai avem mult pana cand vom amusina si noi Six Nations, dupa ce s-a stabilit, deocamdata, ca din 2020 Georgia si Romania sa dispute meciuri-test in fiecare an cu echipe din Turneu. La ritmul de admitere a “emergentilor” in selecta compania, credeti-ma, este foarte bine, exista sperante ca vom putea ajunge si acolo. Numai ca va trebui sa avem o medie de spectatori mai mare, acum fiind pe ultimul loc in Rugby Europe Championship.

La Dublin, Irlanda a marcat prin Henderson, eseu, si Sexton – 1 transformare si 2 l.p., in timp ce Anglia nu a contat decat pe piciorul lui Farrell – 3 l.p. Astfel, Anglia nu a batut recordul de victorii consecutive, ramanand la 18, ca si Noua Zeelanda.

Dar chestia cea mai interesanta a ultimei etape este ca meciul zilei a avut loc la Paris, cu un record absolut (20 de minute de prelungiri, incredibil, si nu pentru ca ii statuse ceasul arbitrului, ci penru ca francezii, care au prins balonul in ultimele minute, nu au cedat), unde Franta a invins Tara Galilor, cu 20-18 (10-9), pe un Stade de France plin ochi, cu 78.688 spectatori mai epuizati la final decat gladiatorii din teren.

Mai mult decat atat, in minutul 80, scorul era favoritabil oaspetilor, cu 18-15, acestia incercand cu cerul si pamantul sa opreasca tavalugul albastru. Dar cateodata e bine sa vedem cum s-au marcat punctele, ca sa vedem si cine merita onorurile. Asadar, Franta, 2 eseuri, prin Lamerat (7), Chat (80+20!!), 2 transformari Lopez, 2 l.p. Lopez (15, 67), in timp ce Tara Galilor a marcat doar prin 6 l.p., transformate de Halfpenny (19, 27, 39, 53, 64, 71).

In “deschiderea” ultimei etape, Scotia a dispus, cum era de asteptat, la scor (cu 4 eseuri, bonus ofensiv, deci) de Italia, vesnica Lingura de lemn a turneului. Scorul este mai mult decat clar: 29-0 (15-0).

22:00 Fotbal, Ligue 1 • Digi 4 PSG – Lyon

PS. Puteti vedea meciul de rugby Romania-Georgia, ora 15,00, pe Dolcesport 1, dar si pe http://www.rugbyeurope.eu/welcome-rugby-europe-tv