Ei poftim, ia si scrie, dupa ce, in minutul 87 scorul era 3-1 (0-4 in prima mansa), iti faci frazele in cap (“Aa avut dreptate Cristi Coste de la Fanatik, marcheaza Cavani si ii ingroapa, a pariat, cu banii jos”, “Barca incheie o epoca”, “Tripleta de vis MNS se va destrama, un esec greu”), si in urmatoarele 7 minute te uiti intr-o stare de prostatie la ecran: 6-1 Barcelona-PSG, 6-5 on aggregate! Barcelona se califica in sferturile Ligii campionilor, dupa ce toata lumea ii canta, pe nas, ca popii, prohodul.

Hai mai intai sa scapam de datele tehnice ale acestui meci de poveste cu zane si zmeii-zmeilor, intre timp poate vin si superlativele, saracele de ele: FC Barcelona-PSG 6-1 (2-0); in tur 0-4, scor general 6-5! Stadionul Camp Nou, 95.000 de spectatori; au marcat Suarez (minutul 3, in fotografia publicata imediat de El Mundo Deportivo), Kurzawa (40, autogol), Messi (50, din penalty), Neymar (88, 90+1, al doilea din penalty), Roberto (90+5), respectiv Cavani (62).

La cartonase galbene, 10 bucati, arbitrul german Aytekin a vrut sa tina in mana nebunia, 5-5: FC Barcelona: Piqué (23), Busquets (36), Rakitic (61), Neymar (64), Suarez (67); Paris SG: Matuidi (5), Draxler (14), Cavani (42), Marquinhos (90), Verratti (90+4).

Nici o idee mai de doamne-ajuta nu-mi vine, doar banalitati – fabulos, de necrezut, ce forta psihica… L’Equipe, trista, titreaza “a la une”: “Un naufragiu istoric”, adaugand suprapus peste poza cu Messi, Neymar si Pique imbratisandu-se: “Este o premiera istorica, niciodata un club nu a rasturnat o asemenea situatie; batuta 0-4 in tur, FC Barcelona a castigat cu 6-1, in fata unui PSG de nerecunoscut. ‘Imposibila’ intoarcere de rezultat a avut totusi loc”.

Hai si la cotidianul declarat “de casa” al Barcei, “El Mundo Deportivo”, care apare chiar in capitala Cataloniei: “El Barca firma su proeza mas maravillosa”, acesta este titlul, scris cu cel mai mare corp care sa poata incapea in pagina! Intr-adevar, Barcelona a semnat isprava, fapta de vitejie cea mai minunata.

Iar neutra “La Gazzetta dello Sport” este mai mult decat clar: “Barcellona, è la più grande rimonta nella storia della Champions”.

Asta a fost, in cateva cuvinte, MIRACOLUL.

A, era sa uit, desi iata un rezultat de asemenea senzational, in celalalt meci al zilei in returul optimilor Ligii campionilor: Borussia Dortmund-Benfica Lisabona 4-0 (1-0), dupa 0-1 in prima mansa, cu 3 goluri marcate de Aubameyang (4, 61, 85), al patrulea fiind inscris, ma iertati, de Pulisic (59). Numarul spectatorilor, comunicat nemteste de gazde: 65.849.