Straniu lucru: in returul optimilor de finala ale Ligii campionilor aseara, desi au jucat de data aceasta in deplasare, atat Bayern Munchen, cat si Real Madrid pur si simplu au dublat rezultatele din prima mansa, obtinand din nou victorii cu 5-1 si 3-1, in fata Arsenalului, respectiv Napoli.

Pe un stadion San Paolo, in Napoli, in care s-au vandut cu 7.000 mai multe bilete decat capacitatea tribunelor, ajungandu-se la 55.000 de spectatori si la o reteta doar din vanzarea de bilete care cred ca reprezinta bugetul anual al celui mai dotat, ca sa zic asa, club din Romania (vorbesc banii folositi pentru functionare, lefuri, deplasari, baremuri, bonusuri, nu ce baga patronii in buzunare), adica 4,5 milioane de euro, napoletanii au sperat 50 de minute, conducand cu 1-0 (gol Dries Mertens, in minutul 24).

Dar s-au prabusit, in doar 5 minute, dupa pauza, cand Sergio Ramos a egalat direct, cu o lovitura de cap marca inregistrata, in minutul 52, tot capitanul spaniolilor fiind, practic, si autorul celui de-al doilea gol, din minutul 57, desi in fisele tehnice figureaza tot Mertens, cu autogol, belgianul incercand sa scoata mingea din drumul implacabil spre plasa. De altfel, corect, La Gazzetta dello Sport vorbeste de dubla lui Ramos, normal.

Iar ca sa fie totul fix ca la Madrid, Morata a dus scorul la 3-1 in singurul minut de prelungire dictat de Cuneyt Cakir, turcul dand o lectie de arbitraj, dar si de comportament calm, destins, distins chiar. Asa mi-a adus aminte, ciudat, de romanul Alexandru Tudor, care zici ca ordona “Treceti Prutul!” si cand acorda o lovitura de la 50 de metri de poarta. De aia il sictiresc si jucatorii, cine sa ia in serios incruntaturile astea…

La Londra, pe Emirates Stadium, 50.000 de spectatori au asistat la semnarea iesirii la pensie a lui Arsene Wenger, Arsenalul la care se afla de atata amar de ani suferind o umilinta greu de acceptat: 10 goluri primite de la Bayern Munchen, portia de 5 de marti seara fiind realizata de Lewandowski (55 din penalty), Robben (68), Douglas Costa (78), Vidal (80, 85), dupa ce, iata alta coincidenta cu Napoli, gazdele deschisesera scorul prin Walcott, in minutul 20.

Dramatic, pe de alta parte, este ca, in timp ce Real Madrid se califica a 7-a oara consecutiv in sferturile de finala ale Ligii campionilor, un club de traditia lui Arsenal rateaza tot pentru a saptea oara depasirea fazei optimilor, iar anul acesta ar putea fi unul pe sec total, fara niciun trofeu. Astfel, si la nivelul competitiilor intercluburi continentale asistam la Brexit, desi, economic vorbind, cel putin tot Premier League este cea mai puternica.

Inca o dovada ca fotbalul, sportul in general, este mereu cu un pas inaintea multor domenii, social, economic, iar Albionul o duce bine si asa, sa nu ne dam de ceasul mortii cum o facem, cand vorbim de Brexitul propriu-zis, “ce or face bietii britanici acum, in afara UE”. Se descurca.

E ca in bancul ala, adaptat: doi amici discuta probleme financiare, unul dintre ei parand de-a dreptul ingrijorat. “Ai vazut, se prabuseste lire sterlina”. “Poate sa cada oricat de jos, tu apleaca-te si ia-o, ca e buna…”

In fine, asta-seara, ca am trecut deja de miezul noptii, avem ce urmari: va reusi Barcelona sa intoarca acel 0-4 din turul cu PSG? Dar Benfica va reusi sa tina avantajul de doar un gol (1-0) la Dortmund?