Boxing Day – Marile momente de fotbal intr-o zi de sarbatoareConcret, foarte pe scurt, Boxing Day este a doua zi de Craciun, zi de sarbatoare, dar pentru englezi totul este incarcat de traditii: este ziua in care postasii, servitorii, oamenii de casa in general primeau darul de sarbatori, intr-o cutie, asa numita Christmas-box.

Obiceiul vine din secolul 17 (documentat exista din 1663), iar in prezent semnifica un cadou sau o bucurie date/facute oricui de Craciun. Iar cum fotbalul in Marea Britanie este darul cel mai pretuit, mingea nu se opreste nici macar in ziua in care si bancile sunt inchise, de Boxing Day.

De-a lungul anilor, fiind o zi memorabila oricum, nesfarsita poveste a fotbalului a retinut cateva meciuri cu adevarat deosebite din aceasta zi, in care toate nebuniile sunt posibile, asa cum o demonstreaza si exemplele de mai jos.

Derby-Manchester United 4-4, 1970, in plina ‘varsta de aur’ a fotbalului englez. Vedete (Law, McKay, Gemmill), legende (George Best, Bobby Charlton), pe un ogor cam ca terenurile noastre de acum, sub zapada, intr-un Baseball Ground plin ochi, sub o ploaie piezisa.

Peste toate, suspansul. Iar in istoria “Diavolilor rosii” a fost sfarsitul experientei Wilf McGuinness, concediat dupa acest meci, si revenirea (tot raul spre bine, nu-i asa?) lui Sir Matt Busby, un mit al MU.

Sheffield Wednesday – Sheffield United 4-0, 1979. Adesea, meciurile din Boxing Day erau astfel programate incat sa fie derby-uri, in sensul primar al termenului, o confruntare de traditie dintre echipe din acelasi oras, indiferent de locurile ocupate in clasament. Ca in timp s-a ajuns la aberatii precum “derby-ul codaselor”, asta se datoreaza pe de o parte inculturii unora, ca si a dorintei de a da etichete fara sens la orice.

Asadar, pentru a evita, in timpurile in care transporturile nu erau asa bine puse la punct, deplasarile suporterilor in zile de sarbatoare, erau astfel programate. Iar dupa aproape 40 de ani, “Boxing Day Massacre”, derby-ul Sheffield este in continuare cantat de suporterii “Owls” ai Wednesday. In aceasta a doua zi de Craciun, United juca pe terenul celor de la Wednesday ca lideri in liga a 3-a, dar a plecat pulverizata.

Tot din noroiul iernii grele englezesti s-a nascut eroul acestei batalii: Terry Curran, care a acceptat sa vina din liga a 2-a pentru a juca la clubul care l-a crescut de mic. Autorul, in acest meci, al golului al doilea, Curran a lansat cu acel prilej Wednesday intr-o serie de 16 meciuri fara infrangere, care a dus-o la promovare, in timp ce ‘dusmanii’, care nu si-au mai revenit dupa acest dezastru, au terminat abia pe 12. Cu 49.309 spectatori, meciul detine recordul absolut de asistenta pentru o partida de acest nivel.

Oldham-Manchester United 3-6, 1991. Meci care a ramas in istorie ca “Razbunarea magarului”.

Doua evenimente au marcat acest meci de neuitat si cu nenumarate goluri. Mai intai, Denis Irwin a distrus un tabu al fotbalului englez: celebrand ca un nebun cele doua goluri contra fostului sau club, fundasul irlandez al lui ManU a socat suporterii de la Oldham, un cartier al Manchesterului.

In plus, aparea un pusti necunoscut de 17 ani, intrat la pauza, la MU, iar la primul contact cu balonul a ratat complet prima preluare, drept pentru care suporterii gazdelor l-au insotit la fiecare aparitie intr-o faza cu ragete de magar. Nu aveau de unde sa stie ca aveau in fata una dintre viitoarele legende ale Manchesterului, fiind vorba de Ryan Giggs. Care s-a si razbunat, inscriind golul 6, al umilintei totale, primul lui gol intr-o echipa in care a evoluat timp de 25 de ani fara intrerupere!

Chelsea-Aston Villa 4-4, 2007: Un meci care se afla inca in memoria suporterilor – goluri multe, cartonase cu duiumul (5 galbene, 3 rosii) si rasturnari de scor greu de imaginat. Villa a luat, mai intai, un avans de 2 goluri, dar la 2-0 Knight a vazut rosu. Sevcenko a profitat pentru egala, cu o dubla, apoi Alex (retras zilele trecute) a preluat conducerea pentru Chelsea, pentru ca Laursen sa egaleze la 3 in minutul 72.

De la Chelsea, Carvalho vede si el rosu, dar Ballack preia conducerea pentru ei, 4-3 in minutul 88. Punct final? Nu, pentru ca doua minute mai tarziu Cole opreste balonul cu mana intentionat, cartonaj rosu si egalare din penalty a lui Barry.

Manchester City-Hull 5-1, 2008. Momentul cu totul exceptional este ca, in pauza, la 4-0 pentru “cetateni”, Phil Brown, antrenorul lui Hull, nu le-a permis jucatorilor sa mearga la vestiare (pe 26 decembrie!), tragandu-le o sapuneala zdravana chiar in fata tribunelor, uimite. Dupa reluare, “Tigri” echilibreaza, reduc chiar scorul, in minutul 80, dar incaseaza al 5-lea gol in minutul 82. Scena cu antrenorul certandu-si jucatorii pe teren, in fata tribunelor, a ramas in anale.

In fine, iata meciurile din Boxing Day 2016: Watford-Crystal Palace, Arsenal-WBA, Burnley-Middlesbrough, Chelsea-Bournemouth, Leicester-Everton, Manchester Utd-Sunderland, Swansea-West Ham, Hull-Manchester City. Dupa cum se vede, modernizarea transporturilor a permis si programarea unor jocuri care presupun deplasari mai lungi. La noi, de la Iasi la Bucuresti faci o zi la dus…