Gasiti aici, ca si anul trecut, cele mai importante competitii sportive internationale ale anului care vine, bolduind competitiile pe care vom avea o privire mai interesata, datorata prezentei sportivilor romani, dar si ca urmare a importantei intrecerilor propriu-zise.

IANUARIE:
31/12-1/1 – Sarituri cu schiurile, Turneul celor 4 trambuline, Garmisch-Partenkirchen, Cupa Mondiala
2-14 – Auto WRC: Raliul-raid Dakar (America de Sud)
3-4 – Sarituri cu schiurile, Turneul celor 4 trambuline, Innsbruck (Austria), Cupa Mondiala
5-6 – Sarituri cu schiurile, Turneul celor 4 trambuline, Bischofshofen (Austria), Cupa Mondiala
5-6 – Sanie CAMPIONATELE EUROPENE, Konigsee (Germania)
6-8 – Sarituri cu schiurile, Cupa Mondiala, feminin, Obersdorf (Germania)
6-8 – Patinaj viteza, CE poliatlon, Varsovia
9 – FOTBAL: decernarea trofeelor pentru jucatorul si jucatoarea anului FIFA
9-10: Fotbal: Consiliul FIFA, la Zurich
11-29: HANDBAL: CAMPIONATUL MONDIAL MASCULIN, in FRANTA
13-15: Bob/skeleton: EURO, la Winterberg (Germania)
13-15: Sarituri cu schiurile, Cupa Mondiala feminin, Sapporo
14-5/2: FOTBAL: CUPA AFRICII PE NATIUNI (CAN), in Gabon
16-22: Auto WRC – Raliul Monte Carlo
16-29: TENIS: PRIMUL TURNEU DE MARE SLEM, OPEN AUSTRALIA
17-22: Ciclism: Turul Down Under (Australia)
18: Auto: Formula E: ePrix de la Buenos Aires
19-21: Sarituri cu schiurile, Cupa Mondiala, Zao (Japonia)
25-26: Patinaj viteza: Campionatele mondiale poliatlon, Calgary (Canada)
25-29: PATINAJ ARTISTIC: CE, la OSTRAVA (Cehia)
26-29: Ciclism: Saptamana Mallorca
27-29: SANIE: CM la Innsbruck
27-29: SARITURI CU SCHIURILE, CUPA MONDIALA FEMININ, RASNOV (ROMANIA)
28-29: CICLISM: CM DE CICLOCROS, BIELES (Luxemburg)

FEBRUARIE
1-5: Ciclism: Turul Comunitatii Valenciene
3-5: TENIS: Primul tur al CUPEI DAVIS
4: RUGBY: TURNEUL CELOR 6 NATIUNI, prima etapa: SCOTIA-IRLANDA, la EDINBURGH, ANGLIA-FRANTA, pe TWICKENHAM
5: RUGBY: TURNEUL CELOR 6 NATIUNI, ITALIA-TARA GALILOR, la ROMA
5: FOTBAL AMERICAN, SUPERBOWL, la HOUSTON
6-19: SCHI ALPIN, CM LA SAINT MORITZ (ELVETIA)
10-12: Auto WRC, Raliul Suediei
11: RUGBY: TURNEUL CELOR 6 NATIUNI, ETAPA A II-A, ITALIA-IRLANDA, la ROMA, TARA GALILOR-ANGLIA, la CARDIFF
11: Ciclism: Turul provinciei spaniole Murcia
11-12: Judo: Marele Slam, Paris-Bercy
11-12: TENIS, FEDCUP, primul tur, ROMANIA-BELGIA, LA BUCURESTI
12: RUGBY: TURNEUL CELOR 6 NATIUNI, FRANTA-SCOTIA, SAINT-DENIS
12: Ciclism: Clasica de Almeria
14-19: Patinaj artistic: Campionatele celor 4 continente
15-19: Ciclism: Turul Andaluziei, “Ruta del sol”
19: BASCHET, NBA, ALL STAR GAME (CHARLOTTE)
22-5/3: SCHI FOND, CM, la LAHTI (FINLANDA)
25: Ciclism: Het Nieuwsblad (Belgia)
25: RUGBY: TURNEUL CELOR 6 NATIUNI, ETAPA A III-A, SCOTIA-TARA GALILOR, LA EDINBURGH, IRLANDA-FRANTA, LA DUBLIN
26: RUGBY: TURNEUL CELOR 6 NATIUNI, ANGLIA-ITALIA, pe Twittenham

MARTIE
3-5: ATLETISM: CAMPIONATELE EUROPENE INDOOR, LA BELGRAD
4: Ciclism: Strade Bianche (Italia)
4-5: Patinaj viteza, CM poliatlon, la Hamar (Norvegia)
5-12: Ciclism: Paris-Nisa
8-14: Ciclism: Tirreno-Adriatico
10: RUGBY: TURNEUL CELOR 6 NATIUNI, ETAPA A IV-A, TARA GALILOR-IRLANDA, LA CARDIFF
11: RUGBY: TURNEUL CELOR 6 NATIUNI, ITALIA-FRANTA, LA ROMA, ANGLIA-SCOTIA, PE TWICKENHAM
18: CICLISM, MILAN-SANREMO
18: RUGBY: TURNEUL CELOR 6 NATIUNI, ETAPA A 5-A, SCOTIA-ITALIA, LA EDINBURGH, FRANTA-TARA GALILOR, LA SAINT-DENIS, IRLANDA-ANGLIA, LA DUBLIN
20-26: Ciclism: Turul Cataloniei
24: Ciclism: GP E3 Harelbeke (Belgia)
26: AUTO-F1: MARELE PREMIU AL AUSTRALIEI, la MELBOURNE
26: Ciclism: Gand-Wevelgem (Belgia)
29-2/4: PATINAJ ARTISTIC: CM, la HELSINKI

PS: Ati observat (si veti vedea si in continuare) ca nu am consemnat puzderia de turnee de tenis, punctandu-le doar pe cele de Mare Slem, pe de o parte pentru a nu a aglomera informatia, pe de alta pentru ca oricum tenisul este bine prezentat pe alte site-uri si bloguri de la noi, intre care DOARTENIS al lui Andrei Constantinescu se distinge clar!

Advertisements