Seara excelenta pentru echipele noastre in Europa League, ambele castigand, la acelasi scor, 2-1, campioana, Astra, in deplasare la Austria Viena, iar Steaua, acasa, intr-o Arena Nationala cam golasa, pe Osmanlispor.

Evident, laurii zilei se cuvin campioanei, care reuseste din nou sa uimeasca lumea fotbalului, renascand pur si simplu, dupa ce a vandut jumatate din jucatorii valorosi (unii chiar la Steaua), a inceput ametit campionatul, a debutat cu o infrangere acasa, chiar in fata austriecilor, in grupa E, a fost condusa cu 1-0 din minutul 57 in returul de la Viena (gol, mi-e rusine sa spun, dar hai, fie, Rotpuller, ceva cu rosu, ca rote inseamna rosu in nemteste…), dar a rasturnat toate pronosticurile, inclusiv scorul, inscriind de doua ori, prin Florea (79) si Budescu (88, din penalty).

Sansele baiatului de cartier Sumudica sunt mari spre foarte mari, pentru ca in ultimul meci, acasa un punct le-ar fi de-ajuns, cu AS Roma, calificata deja, en fanfare, dupa ce a castigat si joi seara, cu 4-1 pe Viktoria Plzen, si are 11 puncte, asa ca pe 12 decembrie poate se gandesc si ei la sarbatorile de iarna. Concret, Astra are acum 7 puncte, in timp ce Austria Viena are 5 si joaca tot pe 8 luna viitoare in deplasare, la Plzen, eliminata sigur, cu doar 3 puncte.

* Cu Steaua lucrurile sunt mai complicate, pentru ca joaca ultimul meci in Spania, cu Villarreal, in timp ce turcii pe care i-a avut adversari, la Ankara, cu FC Zurich. Ca sa va dati seama ce imbarligatura este in aceasta grupa L, iata clasamentul inaintea ultimelor meciuri: 1. Osmanlispor – 7 puncte, 2. Villarreal – 6 puncte, 3. FC Zurich – 6 puncte, 4. Steaua – 6 puncte.

Concret, Steaua are o singura sansa: sa bata pe Villarreal pe 8 decembrie, orice alt rezultat insemnand eliminarea. La egalitate in ambele meciuri, singura situatie in care se mai fac calcule, tot Steaua este eliminata, la orice scor, fie de Villarreal, fie de FC Zurich (datorita golului inscris in deplasare de elvetieni cu Steaua, acolo fiind 0-0), Osmanlispor urmand sa aiba un punct in plus fata de toate, daca mergem pe ipoteza egalurilor.

Macar stelistii stiu ce au de facut si, mai ales, dupa prima repriza de joi cu turcaletii, bine ca si-au revenit, pentru ca incepusera rau de tot. Nu neaparat ca scor (oaspetii deschisesera scorul, prin Ndiaye, in minutul 30, cat mai ales prin joc. In repriza a doua, in fine le-a venit tactica la cap, cu Boldrin impins mai in fata, dupa ce ratacea pe la 50 de metri de poarta adversa in primul mitan, de la centrarile acestuia venind ambele goluri, ale victoriei, marcate de Momcilovic (68) si Tamas (86).

Atentie, asadar, cum va fi pusa echipa in teren in Spania, pentru ca, iata, golurile au fost marcate de fundasi, asta insemnand ca in fata nu prea se leaga jocul. Iar startul, cu o asezare labartata (ma gandesc ca la un moment dat, un turc a iesit din aparare cu mingea din aparare si vreo 50 de metri (nu exagerez!) n-a intalnit picior de stelist (abia s-a repliat harnicul Pintilii sa nu iasa de pe atunci dandanaua, prin minutul 10), ar trebui sa fie un serios semnal de trezire la realitate!

In bine, totul e bine cand se termina cu bine (nu, nu a spus-o Hagi, care a devenit tinta tuturor neica-nimenea, “stilistii” care vorbesc mult fara sa spuna nimic, ci unul Sheakespeare), asa ca mai avem 2 saptamani de speranta ca fotbalul nostru va ajunge in “16”-le Europa League, in primavara!