Parca organizatorii Turului ciclist al Spaniei o fac special: la etapele care nu anunta mai nimic, in special din cauza finalului de sezon, cand mai toata lumea este cu sacii-n caruta, iar cursa lor nu mai este atat de atractiva, deseneaza cate o sosire sinuoasa, in care este aproape imposibil sa nu se intample vreun pocinog.

Asa a fost si vineri, in etapa cu sosire la Puebla de Sanabria, dupa 158,5 km putin valuriti, unde s-a impus un belgian prea putin cunoscut, Jonas Van Genechten, de la o echipa, IAM Cycling, defuncta de la sfarsitul sezonului, dar care si-a completat astfel brelanul de etape (Giro, Le Tour si, acum, Vuelta).

In schimb, Alberto Contador a cazut din nou, iar liderul clasamentului general, columbianul Darwin Atapuma, a fost intarziat de astfel de incidente, astfel ca in acest moment distanta dintre el si spaniolul Alejandro Valverde (scapat de cazaturi si problemele de final, a sosit pe 3 in etapa, luand si 4 secunde bonificatie) s-a redus la 8 secunde.

Iar aceste 8 secunde au fost indicate dupa ce initial fusesera doar 4, dar comisarii au mai facut o vizionare, au cronometrat ei mai de mana, asa, unde si cu ce a fost influentat finalul, astfel ca au dat publicitatii clasamentele de mai jos. De altfel, lui Atapuma ii si dau poza in rosu, ca nu se stie daca sambata seara, dupa etapa Villalpando al Alto si La Camperona (181,5 km) voi mai avea ocazia.