* Extraordinara cursa facuta de canotoarele noastre din echipajul de 8+1 (Roxana Cogianu, Ioana Strungaru, Mihaela Petrila, Iuliana Popa, Madalina Beres, Laura Oprea, Adelina Bogus, Andreea Boghian si Daniela Druncea), medaliate cu bronz.

Aceasta a patra medalie a delegatiei noastre la actuala editie ar fi putut fi de argint, dar fotografia a aratat ca, mai norocoase, britanicele se aflau la bataie, cu ramele in apa, exact la trecerea peste linia imaginara de sosire, astfel ca ele au fost cu 12 sutimi de secunda mai in fata! Oricum, rezultatul este exceptional, daca ne aducem aminte si de aventurile pe care le-am avut pentru a ne califica.

Exact ca si in recalificari, planul de cursa al barcii noastre a fost respectat cu sfintenie: start tare, cu locul secund la prima trecere cronometrata, la 500 m, apoi un stroc moderat, dupa care finisul declansat imediat dupa ce am trecut de 1.500 m. Iar planul era cat pe aci sa reuseasca inca mai bine decat ne propusesem, argintul fiind atat de aproape de barca noastra, in conditiile in care “optul” SUA, medaliat cu aur, pare de neatins in acest moment!

6. Olanda – 6’08″37/100

* Atletismul romanesc a inceput cu stangul concursul olimpic, toate sportivele noastre aflate in calificari sambata, in reuniunea de dimineata, ratand prezenta mai departe. Cel mai aproape, daca se poate spune asa, a fost triplusaltista Elena Panturoiu, a 16-a, din 37 de concurente, cu 14,00 m, intr-un concurs in care baremul pentru finala a fost de 14,30 m.

Aceasta insemna ca Panturoiu trebuia sa-si egaleze sau depaseasca performanta de varf a carierei, 14,33 m. Ceea ce nu a fost cazul, mai ales in situatia Cristinei Bujin, a doua triplusaltista prezenta la Rio, a 30-a, cu un mediocru 13,38 m.

La 3.000 m obstacole, Ancuta Bobocel a fost a 13-a, in seria a 3-a, in 9’46″28/100, departe de primele 15 finaliste, iar la 400 m plat, concurand in seria a 5-a, Bianca Razor, desi a reusit cel mai bun rezultat al sezonului, cu 52″41/100, a fost abia a 6-a, oprindu-se in prima faza a concursului!