Iata ca avem si graficul plecarilor delegatiei romane la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, primii sportivi decoland duminica dimineata, la ora 7,10, prin Paris, cu o mai multi sportivi de la box (adica Mihai Nistor, singurul nostru pugilist), judo masculin si o prima parte a loturilor de natatie, haltere si atletism (Mihai Donisan, ultimul venit, primul la Rio).

Zborul pana in metropola carioca dureaza 13 ore si 5 minute fix, cu tot cu escala de la Paris, aterizarea fiind prevazuta pentru ora 20,15, ora noastra, adica la ora 14,15 la Rio, ceea ce inseamna, conform unei vechi glume, ca sportivii nostri vor fi mai tineri cu 6 ore, datorita fusului orar.

Celelalte decolari sunt prevazute pentru miercuri, 27 iulie, la ora 19,05, prin Roma, cand vor pleca spre Rio componentii lotului de tenis de masa, urmand sa ajunga acolo seara la 22,50 locala (4,50 a doua zi, la noi), iar vineri, 29 iulie, vor fi pe drum, prin Amsterdam, gimnastii de la artistica, ciclism si canotaj, zborul urmand sa se desfasoare intre 7,05 si 17,45 (orele sunt ale noastre, scadeti cele 6 ore si va da sosirea la Rio, in plina iarna australa, totusi blanda la Rio, dar iarna, sa nu uitam…).

Pe 1 august, cu acelasi zbor de la 7,05, pleaca sportivii de la lupte libere, tir sportiv, fetele de la judo si o parte din atleti, precum si echipa de handbal, iar a doua zi, pe 2 august deci, inotatorii.

Intre 6 si 8 august, se arata in comunicatul Comitetului olimpic si sportiv roman, vor pleca spre Rio lotul de haltere, ora 7:05 (6 august), componentii lotului de lupte, stilul greco-romane si ultima parte a lotului de atletism, ora 17:55 (7 august) si a doua parte a lotului de haltere, ora 17:55 (8 august).

Gimnastica ritmica va pleca pe 12 august, cu un zbor la ora 13:50, cu escala la Frankfurt, sosirea in Brazilia urmand sa fie in jurul orei 5:05, pe 13 august.

Aceasta imprastiere se datoreaza, adesea, unor savante studii ale cercetatorilor in domeniul sportului, din cate stiu eu, care lucreaza 4 ani ca sa ne spuna cat si cum trebuie sa se acomodeze fiecare disciplina sportiva, stabilind, drept consecinta, cine si cand pleaca spre “locul faptei”. Ceea ce, evident, urmeaza sa se valideze practic. De pilda, tin minte ca unii sportivi s-au plans ca au ajuns prea devreme, si, obisnuiti cu un ritm de lucru zilnic in draci, s-au molesit, pentru ca acolo antrenamentele au un grafic foarte riguros, iti vine randul greu, ca nu esti numai tu, altii s-au vaitat ca au ajuns prea tarziu si tot asa.

Ca regula generala, de data aceasta de ordin strict medical, pentru acomodarea cu o ora de fus orar este nevoie de o zi, la total adaugandu-se inca una. In cazul nostru, in total, 7 zile, deci (6+1). Tot unii cercetatori spun ca acomodarea este mai lesnicioasa cand deplasarea se face spre vest, cazul nostru de acum.

In incheiere, sa recapitulam lotul nostru complet, acum de 97 de sportivi, plus 7 rezerve si sa le uram celor ramasi bafta la succes!

ATLETISM (23): Elena Daniela Cirlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu, Nicolae Soare (toti la maraton), Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Stef, Ana Veronica Rodean (toate la 20 km mars), Marius Cocioran, Narcis Stefan Mihaila (ambii la 50 km mars), Alina Rotaru (saritura în lungime), Elena Andreea Panturoiu, Cristina Bujin si Marian Oprea (toti la triplusalt), Claudia Mihaela Bobocea, Florina Pierdevara (ambele la 800 m), Bianca Razor (400 m), Andrei Gag (aruncarea greutatii), Ancuta Bobocel (3.000 m obstacole); Sanda Belgyan, Anamaria Ionita, Andrea Miklos si Adelina Pastor (stafeta feminina 4×400 m). Mihai Donisan (saritura in inaltime).

BOX (1):  Mihai Nistor (cat. +91 kg);

CANOTAJ (18+1): Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru (patru rame fara carmaci , 4-), George Alexandru Palamariu, Cristi Pirghie (doi rame fara carmaci, 2-), Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Beres, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea si Irina Dorneanu (opt cu carmaci, 8+, Iuliana Popa (rezerva), Elena Lavinia Tarlea, Laura Oprea (doi rame fara carmaci, 2-), Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleaga (dublu vasle, categorie usoara, L2x);

CICLISM (1): Serghei Tvetcov;

GIMNASTICA ARTISTICA (3+1): Marian Dragulescu (sol si sarituri), Andrei Vasile Muntean ºi Catalina Ponor (toti la individual compus), Larisa Iordache (rezerva);

GIMNASTICA RITMICa (1): Ana Luiza Filiorianu (individual compus);

HALTERE (4): Andreea Aanei (cat. +75 kg), Florina Sorina Hulpan (cat. 69 kg), Dumitru Captari (cat. 77 kg) si Gabriel Sincraian (cat. 85 kg);

HANDBAL FEMININ (14+2): portarii Paula Ungureanu, Ionica Munteanu si Denisa Dedu (rezervã I), extremele stanga Valentina Ardean-Elisei, Ana Maria Tanasie, extrema dreapta Laura Chiper, interii stanga Cristina Neagu, Gabriela Perianu si Gabriella Szucs, interii dreapta Patricia Vizitiu ºi Melinda Geiger, centrii Aurelia Bradeanu, Eliza Buceschi, Madalina Zamfirescu (rezervã II) si pivotii Oana Manea si Florina Chintoan;

INOT (6): Robert Glinta (100 metri spate), Norbert Trandafir (50 m liber, stafeta 4×100 m liber), Marius Radu (100 m liber, stafeta 4×100 m liber), Alin Coste (atafeta 4×100 m liber), Daniel Macovei (stafeta 4×100 m liber), Ana Iulia Dascal (100 m liber);

JUDO (4+2): Monica Ungureanu (cat. 48 kg), Andreea Chitu (cat. 52 kg), Corina Caprioriu (cat. 57 kg) si Daniel Natea (cat. +100 kg); Mircea Alexandru Croitoru (cat. +100 kg) ºi Loredana Ohai (cat. 57 kg) – parteneri de antrenament;

LUPTE (5): Alin Alexuc Ciurariu (cat. 98 kg), Ion Iulian Panait (cat. 66 kg) – greco-romane, Emilia Alina Vuc (cat. 48 kg) – feminin, Ivan Guidea (cat. 57 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg) – lupte libere;

SCRIMA (5+1): Malina Calugareanu (floreta individual), Tiberiu Dolniceanu (sabie individual), Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu (toate trei spada individual si echipe);  Loredana Dinu (rezerva – spada echipe);

TENIS DE MASA (5): Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro (simplu si echipe), Bernadette Cynthia Szocs (echipe), Adrian Crisan si Ovidiu Ionescu (simplu);

TENIS (6): Irina Begu, Monica Niculescu (simplu si dublu), Horia Tecau si Florin Mergea (dublu), Andreea Mitu si Raluca Olaru (dublu);

Advertisements