* Intelepciune sau doar resemnare, dar chiar ca se potriveste zicala rumaneasca “La omul sarac nici boii nu trag” se potriveste la meciul CSMS Iasi de joi seara, cu Hajduk Split, din Europa League.

Debutul absolut al iesenilor in cupele europene a inceput cu o dezamagire, cu toate ca nu au parasit terenul invinsi de o echipa cu mult, dar cu mult rau mai titrata (nici la tragerea la sorti nu le-au tras animalele respective), terminand 2-2, dar in ce conditii au pierdut victoria iti lasa un gust de cocleala: gol in minutul 90+4, primit la un sut nici prea-prea, nici foarte-foarte din afara careului, cu un portar excelent pana atunci care semneaza, pur si simplu de primire.

Si asta dupa ce au avut 2-0 la pauza, cu un vestiar intre reprize in cele mai bune conditii. Sau cele mai proaste, poate i-a cuprins celebra frica de rezultat, dar eu cred ca mai degraba i-a topit lipsa de pregatire cronica. Nu mai poti suporta, dupa ce ai vazut o treime din meciurile de la Euro-2016 in prelungiri cu jucatori avand 50-60 de meciuri oficiale pe sezon in picioare proaspeti ca in primele minute, sa privesti prin minutul 70 fotbalisti din formatiile romanesti (ca romani nu prea le poti spune…) facand carcei, cu picioarele pe sus asteptand sa-i “depaneze” colegii sau coechipierii.

Ca sa nu mai spun ca golul egalizator al croatilor a fost de Gaga: fundasul stanga Ciuca (pai, bine, ma Ciuca, asa se face) da, din apropierea tusei, in minutul 94 pasa in centrul apararii sale, evident balonul este interceptat, si asa se inscrie. La noi, pe scoala, daca faceai asta sareai din berea din repriza a 3-a.

In plus, am auzit de la comentatorul tv una epocala: la croati juca un baiat Vlasic, care, ne spunea ziaristul nostru drag, are un tata excelent preparator fizic, care il pregateste, fizic, vezi bine, si pe celalalt fiu, fratele fotbalistului cum ar veni, care este, nici mai mult nici mai putin (“n-o sa va vina sa credeti”, ne-a atras atentia amicul televizionist), decat campion mondial la saritura in lungime.

Fix ca la Radio Erevan, da’ stiti cum, copie fidela: fratele lui Vlasici e sora, o cheama Blanka si e campioana de atletism, dar nu la lungime, ci la inaltime! Cum ies baietii astia din statisticile suturilor la poarta din meciul de acum 8 ani cu Vasluiul (aici stiu bine, cine sa-i verifice?) cum fac bara surcele!

* Simona Halep isi continua din ce in ce mai apasat drumul spre titlul la BRD Bucharest Open, calificandu-se destul de lejer in sferturile de finala, dupa un 6-4, 6-3 cu jucatoarea din Bulgaria Isabella Sinikova. Va reamintim ca Simona este castigatoarea primului turneu WTA din Romania, acesta, in 2014, iar in sferturi va avea o adversara cea mai tare, Danka Kovinic (Muntenegru), nr. 54 mondial.

* In umbra Turului Frantei, care umple nu numai paginile de analiza sportiva, ci si cele de scandal ale ziarelor de sport, adun marfa si voi face o sinteza mai pe la pranz, Turul Poloniei isi continua editia a 73-a, joi fiind programata o ditamai etapa, a 3-a, de 240 km, castigata de italianul Niccolo Bonifazio (Treck), in timp ce columbianul Fernando Gaviria (Etixx) isi pastreaza tricoul de lider la general. Vineri, alta portie zdravana, etapa a 4-a, Nowy Sacz-Rzeszow, tot de munte, masurand 218 km. Tara mare, sosele multe…