Pana la urma, cel mai interesant meci al sferturilor de finala de la acest Euro a fost frumos doar pentru esteti, pentru cei dedati la analize tactice, rabdatori cu manevrele nesfarsite, cu faze reluate iar si iar, exercitiu din care cam intotdeauna castiga, vorba ceea, Germania. Nemtii nu au castigat, dar s-au calificat la lovituri de departajare, cu 6-5, dupa 90, respectiv  120 minute de joc scorul fiind 1-1.

Scorul la loviturile de la 11 m poate fi inselator pentru cine nu a vazut ce s-a intamplat, pentru ca, de fapt, au tras cam toti jucatorii (au fost 9 serii de lovituri) si mai era la un colt sa vedem si cei doi portari tragandu-si unul altuia la poarta, pentru ca se terminau toti jucatorii de camp. De fapt, cum se tot spune, este vorba de o loterie, la care de data aceasta Conte nu a mai nimerit-o.

In minutul 121, deci dupa cu cateva clipe inainte de fluierul final al excelentului arbitru ungur Kassai, selectionerul italian a insistat sa faca o schimbare, i-a si strigat lui Chellini sa se tranteasca la pamant, pentru a-l putea inlocui, in perspectiva loviturilor de departajare, cu un atacant, Zaza, pentru a avea un om in plus bun pentru astfel de exercitii. Ei bine, primul italian care a ratat a fost tocmai Zaza, semn rau, pisica neagra, pentru ca, desi Buffon a reparat imediat greseala, blocand sutul lui Muller, deznodamantul a fost cel pe care vi l-am spus de la inceput.

Si astfel a parasit competitia inca o echipa neinvinsa, ca si Polonia, Italia fiind una dintre cele mai destepte formatii ale acestei editii, in timp ce Germania, mai defensiv alcatuita decat oricand, merge mai departe, de partea lor Loew avand inspiratia sa joace, practic, pe aceleasi matrice cu peninsularii. Nu poti spune, acum, decat ca le-a iesit, dar totul a atarnat de un fir de par.

Poate se vede din tonul meu ca am cam tinut cu Italia. Nu neg, dar zau imi pare rau sa-l vad pe Buffon plangand, dupa ce a fost pe toate mingile trase la departajare, atingandu-le, in timp ce colegii lui au tras parca loveau in caramizi…

In fine, nemtii intalnesc in semifinale invingatoarea din ultimul sfert, dintre Franta si Islanda, de duminica seara, si acesta este singurul lucru incontestabil dupa meciul de sambata, de la Bordeaux.

De altfel, desi nu pare, Italia nu este, la astfel de turnee, specialista a acestui gen de departajare, aceasta fiind a 6-a ratare din 9 asemenea probe ale nervilor. In schimb, este pentru prima oara la o mare competitie cand Germania elimina Italia, tot din 9 incercari (4 egalitati, dar in grupe!). Totul are un inceput, nu?

Sa nu uit marcatorii si secventa loviturilor de departajare. Asadar, Germania a deschis scorul in minutul 65 prin Ozil (care la 11 m a tras in bara), Bonucci egaland din 11 m in minutul 78 (la departajare, a ratat!).

La 11 m au inceput italieni, lucrurile desfasurandu-se astfel: Lorenzo Insigne 0-1 (gol), Toni Kroos 1-1 (gol), Simone Zaza 1-1 (ratare – sut peste), Thomas Muller 1-1 (ratare – apara Gianluigi Buffon), Andrea Barzagli 1-2 (gol), Mesut Ozil 1-2 (ratare – bara), Graziano Pelle 1-2 (ratare – pe langã poarta), Julian Draxler 2-2 (gol), Leonardo Bonucci 2-2 (ratare – a aparat Manuel Neuer), Bastian Schweinsteiger 2-2 (ratare – peste), Emanuele Giaccherini 2-3 (gol), Mats Hummels 3-3 (gol), Marco Parolo 3-4 (gol), Joshua Kimmich 4-4 (gol), Mattia De Sciglio 4-5 (gol), Jérome Boateng 5-5 (gol), Matteo Darmian 5-5 (ratare – a aparat Manuel Neuer), Jonas Hector 6-5 (gol).