* In meciul 5 al finalei Campionatului national de hochei pe gheata, marti, la Miercurea Ciuc, Sport Club s-a apropiat la 2-3 in confruntarea cu CSM Dunarea Galati, dupa ce scorul a fost 3-0 pentru galateni, obtinand a 2-a victorie, de data aceasta cu 5-4 (1-0, 1-1, 3-3).

Dunarea a avut, ca si in precedentul meci, acela si mai si, ca se disputa acasa, doua goluri avans (4-2 in minutul 47), dar a intrat din nou pe tobogan, cu acea frica de succes de care se vorbeste cam in doi peri, dar iata ca exista, pierzand dupa ce a incasat 3 goluri fara sa sufle.

De altfel, se vede si din evolutia scorului, dupa cum s-a inscris: pentru ciucani
Ervin Moldovan (12:10), Kirils Tambijevs (25:00), Zsombor Molnar (51:02), Tamas Farkas (54:39) si Anton Berlev (55:00), iar pentru oaspetii de marti Szabolcsolcs Szocs (21:40, 43:51), Dmitro Nimenko (40:42), Levente Lorincz (46:49).

Urmatorul joc, pe 1 aprilie, la Galati (de la ora 18,30). Iata si rezultatele de pa
pana acum: SCMC – Dunarea 1-4, SCMC – Dunarea 5-6, Dunarea – SCMC 4-1, Dunarea – SCMC 2-4, SCMC – Dunărea 5-4.

* La Miami, Simona Halep ne-a adus, din pacate, marti seara, un nou episod din serialul “intrarea in vrie” in sferturile de finala cu elvetianca Timea Bacsinszky, parasind turneul, dar dupa ce a luat un prim set cu 6-4, destul de sigur, cu 2 break-uri la 1, intr-o maniera normala, cum ne obisnuise pana acum in Florida. Dupa care a luat-o din nou pe tobogan, a pierdut urmatoarele 2 seturi cu 3-6 si 2-6, cu de acum obisnuitele gesturi de nervozitate si lipsa de control al jocului.

Asta este, va ramane pe locul 5, intr-un echilibru instabil, ca pe nisipurile miscatoare, intrucat in actualul sezon tenisul feminin este mai aiurit ca oricand. La urma-urmei, un loc in primele 10 nu-i chiar un lucru rau pentru oricine si parca noi ne consumam mai mult decat altii…